Cewki

Witam serdecznie wszystkich

Chylę czoła dla wiedzy Krzysztofa.

Nasunęło mi się pytanie odnośnie rozmieszczenia cewek w przypadku budowy maty, a mianowicie:

1) Pole magnetyczne w centrum każdej cewki skierowane jest przykładowo w górę natomiast pomiędzy cewkami obwód pól cewek powinien się zamknąć i być skierowany w dół ponadto w połowie tej odległości kierunek strumienia jest poziomy. W instrukcji budowy nacisk nałożony jest na jednakowy kierunek dla wszystkich cewek - czy jest to zamierzony efekt ? . Rozumiem, że średnie pole będzie występowało w całym obszarze jedynie jego kierunek będzie zmienny.

2) Rozmieszczenie cewek.

     Zauważyłem że nawet w filmie z matą na leżaku na łące i w burzy lokalizacja cewek nie pokrywa się z ich funkcją tzn cewki głowy znajdowały się na wysokości pleców i karku a cewki tułowia w okolicach ,,siedzenia".  Nasuwa się pytanie, czy maty nie powinny być wykonywane pod wzrost osoby korzystającej ?.

  Czy są punkty na ciele wg których należy się kierować budując matę ta aby pole obejmowało najkorzystniejszy obszar ciała ?

 

zgadzam , że maleje z sześcianem ponieważ pole operuje w trzech wymiarach. jednak mówiąc skrótowo ,,ile linii w górę tyle w dół" kwestia zagęszczenia zależnego od ośrodka przez które przenika. W pytaniu chodziło mi o fakt występowania linii pola praktycznie w zakresie 360 stopni. Nawet jeśli cewki wzajemnie nie indukują to wokół siebie samych wytwarzają pole toroidalne.

Oczywiście dziękuję spairo za odpowiedź i zapraszam chętnych do dalszej dyskusji.

Może Krzysztof gdy znajdzie chwilę wolnego czasu przybliży nam ,,co poeta miał na myśli" . 

Pozdrawiam

Pole ziemskie jest jednorodne lokalnie. Tzn w otwartej przestrzeni natężenie jest podobne w obszarze np. kilku-dziesięciu metrów sześciennych. Cewki tworzą pole toroidalne. Niemniej lokalnie oddziałuje na komórki organizmu w podobny sposób  i wtedy nie ma znaczenia kierunek. Dla wielkości komórki takie pole jest jednorodne bo komórka jest malutka. Ma znaczenie: intensywność, określona obwiednia oraz częstotliwość pola EM. Trzeba na macie zmieniać pozycję co jakiś czas lub regulować mocą wyjściową, aby okienko Adeya (tj określona indukcja - nie za duża i nie za małą) pojawiła się w każdej części organizmu. Fabryczne urządzenia czasem mają 4 - 6 poziomów mocy z tego względu. Będzie przystawka do freePEMF i multiZAPa z regulacją 4 stopniową mocą. Na razie zalecałbym bym używać matę raz z opornikiem raz bez. Tak na zmianę.

Dziękuję za odpowiedź o to właśnie mi chodziło.

Idąc tym tokiem myślowym zmiana mocy a przynajmniej ułożenia na macie wydaje się niezbędna.

Zastanawiałem się nad wpływem zmiennego ( 7,83Hz ) pola magnetycznego ziemi. Nakładając się na pole cewek samoczynnie zmienia moc pola wypadkowego. Dochodzi do tego tak myślę zjawisko dudnienia przy zbliżonych częstotliwościach ( ziemia, urządzenie) co dodatkowo może wpływać korzystnie na efekt działania cewek.

Początkowo sądziłem, że synchronizacja byłaby wskazana ale teraz sądzę, że jej brak jest kluczowy.

Jestem pod wrażeniem włożonego wysiłku i przekazanej wiedzy, może uda mi się kiedyś pomóc w prowadzonych pracach. Jestem zwolennikiem prostych rozwiązań i chociaż jest wzmianka o wykorzystaniu zaawansowanych procesorów w następnych wersjach, to ja i tak uważam, że stare poczciwe atmegi i arduino jeszcze długo będą stosowane.