Montaż multiZAP

multiZAP - montaż

 Nastała ta wiekopomna chwila o której Pawlak mówił w filmie, który zapewne świetnie pamiętacie. :)  Poniżej zamieszam opis multiZAP czyli najmniej rozbudowaną wersję urządzenia do biorezonansu. Na wiosnę 2018 będzie można dodać kilkanaście części i stworzyć multiZAP+. Różnice w możliwościach znajdziecie na forum. Niemniej sam multiZAP jest rozbudowaną konstrukcją. Obsługuje matę, elektrody oraz cewki. Dodatkowo współpracuje z przyciskiem sterowania ręcznego i pulsometrem (biofeedbackiem). Możliwości też ma większe niż free-PEMF w zakresie obsługi maty oraz specjalnej cewki żółtej do bioprogramowania. O tym usłyszycie na webinarium w 2018. Do roboty więc!

Obecnie zmieniłem koncepcję opisu budowy konstrukcji urządzeń, opierając się na doświadczeniach uczestników warsztatów. Teraz będę zamieszczał filmy na YT i opis konstrukcyjny w kolorze. Szczegółowa dokumentacja krok po kroku będzie przygotowana w pdf tylko na pierwsze warsztaty. Pozwoli to mi uniknąć wprowadzania wielu zmian do strony i prace będą zachodzić szybciej. Po warsztatach umieszczę taką instrukcję na portalu jako załącznik, aby każdy mógł z niej skorzystać.

Lista potrzebnych materiałów znajduje się w załączniku na dole strony. Polecam wydrukować i udać się do sklepu elektronicznego lub skorzystać z usług tme.eu, allegro, ebay itp.

 

Pobierz pełną dokumentację

 

1. Wykonanie wiązki opisałem w filmie

Wiązka multiZAP

 

2. Wykonanie obudowy i elementów konstrukcyjnych opisałem w filmie

Lutowanie goldpinów do modułu Arduino i wyświetlacza

 

Przygotowanie obudowy i płyty głównej

Płyta czołowa

 

3. Opis kompilacji i załadowania oprogramowania sterującego urządzeniem.

Po aktualizji oprogramowania do wersji finalnej wrzucę instrukcję filmową, bo docelowo planujemy używać web-loadera do wgrywania softu oraz terapii (plan na 2018). 

4. Płyta główna

Według filmu i poniższego schematu montażowego poskładaj płytę główną urządzenia

Schemat montażowy

5. Zabudowanie wyświetlacza i okablowania

Okablowanie

6. Uruchomienie i kalibracja

Uruchomienie i regulacja kontrastu wyświetlacza LCD

 

Kalibracja obwodu maty i cewki

 

 

 

Na koniec dodajemy kabelek nr 4 łączący zacisk A6 Arduino z otworem F1 górnej-lewej płytki i skręcamy obudowę.

Uff - mamy gotowe urządzenie.

Niebawem opublikuję część sprzętową instrukcji użytkownika. Z jej pełną wersją trzeba będzie poczekać do zakończenia prac z wersją beta oprogramowania systemowego.

Dodano 2017-12-30  - Konieczne zmiany w stosunku do wersji opisanej na filmie:

1. Przewody magistarli powinny być połączone zgodnie z tabelką:

 

Magistrla I2C (do 2017-12-26 schemat montażowy zawierał błąd):

Sygnał Arduino LCD

DS1803

Kabel Uwagi
SCL A5 SCL 9 J17(lg) - G9(pd) lg - lewa górna płytka
SDA A4 SDA 10 J16(lg) - G10(pd) pd - prawa dolna

 

2. Konieczne jest połączenie zacisku reset AD9850 do masy B6-B7 (pd)  prawej dolnej płytki. Brak tej zworki powoduje niestabilne działanie generatora. Czasem się sam restartuje.

 

7. Schematy ideowe

7.1 Schemat ideowy klawiatury i zasilania

Włączenie następuje po przyciśnięciu i przytrzymaniu klawisza # na klawiaturze do czasu uruchomienia się programu w pamięci Arduino. Podtrzymywanie zasilania jest realizowane przez utrzymywanie stanu wysokiego na wyjściu D4. Od tego momentu można zwolnić przycisk #. Takie rozwiązanie nie wymaga zastosowania dodatkowego włącznika zasilania i pozwala urządzeniu samoczynnie się wyłączać po zakończeniu terapii. Prąd spoczynkowy podczas czuwania urządzenia wynosi około 54uA. W przypadku przechowywania urządzenia ponad miesiąc należy odłączyć akumulator przez wyjęcie bezpiecznika z płyty głównej, gdyż całkowite rozładowanie spowoduje jego uszkodzenie.

Klawiatura i obwód zasilania.jpg

7.2 Obwód wyświetlacza i pomiaru napięcia ładowania akumulatora.

Sterowanie wyświetlaczem odbywa się przez magistralę I2C poprzez moduł 1602. Potencjometr montażowy (pot) na module służy do ustawienia kontrastu wyświetlacza. Pomiar napięcia ładowania odbywa się przez mostek z rezystorów R10 i R11, który mierzy napięcie na wejściu analogowym A7 Arduino podobnie ja w urządzeniu free-PEMF.

Obwód wyświetlacza i ładowania akumulatora.jpg

 

7.3 Generator sygnału

Syganł wyjściowy na matę oraz elektrody jest generowany w module AD9850 lub AD9851. Sterownie odbywa się poprzez wyjścia A1,A2 i A3. Moduł jest zasilany przez dedykowany stabilizator napięcia 5V L7805. Na wyjściach oznaczonych ZOUT wyprowadzony jest sygnał sinusoidalny, pulsujący (jednokierunkowy ze stałą składową), a na wyjściach QOUT sygnał prostokątny z zabudowanego w układzie komparatora. Potencjometr (pot) zawarty w module służy do ustawienia progu komparatora i dobraniu odpowiedniego poziomu wypełnienia sygnału prostokątnego.

Generator sygnału.jpg

7.4. Obwód cewki i maty.

W multiZAP nie należy wykorzystywać cewek o rezystancji mniejszej niż 20om bez zastosowania odpowiedniego tłumika. Obwód wyjściowy generuje skutecznie sygnał do około 150-180kHz. Wyższe częstotliwości wymagają zastosowania cewek o jak najmniejszej indukcyjności, czyli małej ilości zwojów.

Obwód cewki i maty.jpg

7.5. Obwód elektrod

Obwód elektrod został tak zaprojektowany, że jest odporny na ich zwarcie. Rezystory R8 i R9 stanowią podzielnik napięcia do pomiaru sygnału doprowadzanego do elektrod, który jest mierzony na wejściu A6 Arduino. Pomiar napięcia pozwala na kalibrowanie urządzenia tj. parametryzowanie rejestrów potencjometrów elektronicznych układu scalonego DS1803, które są sterowane przez magistralę I2C. Potencjometr numer 0 służy jako dzielnik napięcia wzmacniacza operacyjnego regulacji jego wzmocnienia, przez co steruje wybranym parametrem Vmax-Vmin. Rezystor numer 1 ustawia napięcie odniesienia - reguluje Vmin. Pozwala to na ustawianie wybranych przez użytkownika Vmax i Vmin niezależnie. Minimalna wartość Vmin wynosi od 0,2 do 0,5 V w zależności od specyficznych własności posiadanego układu AD811. Maksymalnie Vmax można ustawić na 12V. W urządzeniu multiZAP+ (opis pojawi się w 03/2018) zostanie dobudowany układ pomiaru napięcia na rezystorze R7 co pozwoli mierzyć prąd płynący przez elektrody.

Obwód elektrod.jpg

 

Dodano 2018-12-06 - Włącznik mechaniczny

Kilka osób zgłosiło problemy z nietypowym włączaniem urządzenia multiZAP. Ich układy się wzbudzały i urządzenie nieprawidłowo działało. Miałem okazję na warsztatach asystować w uruchomieniu kilkudziesięciu urządzeń. Sam ich zbudowałem kilka. Nie spotkałem się z tym problemem. Niemniej umieszczam opis jak przebudować urządzenie na włącznik mechaniczny bistabilny (dwie pozycje). Trzeba zabudować go w obudowie i dokonać następujących przeróbek:

  1. Wyjąć części oznaczone na pomarańczowo.
  2. Zamienić diodę oznaczoną na czarno na zworkę.
  3. Przylutować kabelki do włącznika i podłączyć je w miejscach oznaczonych na bordowo.

switch

Urządzenie się włącza przez przytrzymanie # i włącznie ręcznego przycisku.

 

 

Tagi

Plik