Montaż free-PEMF - stary typ

Montaż urządzenia free-PEMF

1. Obudowa
Pobieramy szablon wiercenia otworów płyty czołowej (plik dostępny na dole strony) i drukujemy go bez skalowania tj. dopasowania do strony.  W pierwszej kolejności nawiercamy otwory 3 mm zaznaczone na szablonie. Potem rozwiercamy otwór gniazda 5, który ma średnicę 16 mm. W celu jego wykonania używamy rozwiertaka stopniowego lub wiercimy największym możliwym wiertłem i rozwiercamy dużymi nożyczkami krawieckimi (jednym ich ostrzem). . Następnie rozwiercamy otwór przycisku wiertłem 7 mm. Otwory 3mm portu mini-USB rozwiercamy do 4mm, docinamy nożem do tapet, a następnie wyrównujemy pilnikiem iglakiem. Następnym krokiem jest usunięcie kawałka wspornika  w spodniej części obudowy. Na spód wkładamy kawałek karimaty, aby płytka wielostykowa miała oparcie na spodzie obudowy.
 Obudowa

2. Płytki wielostykowe łączymy razem i montujemy niebieskie zwory (kolor nie ma znaczenia) według załączonego zdjęcia. Należy zwrócić uwagę na zworkę na lewej płytce łączącej G2-G3.
M2

3. Następnie dokładamy zworki czerwone.

M3

3a. UWAGA Zworka na prawej płytce pomiędzy przekaźnikami powinna mieć zdjętą koszulkę izolacyjną (sam drut), ponieważ większa jej średnica nie pozwala właściwie zamontować przekaźników. Odizolowanie zworki pozwala uniknąć wielu kłopotów z uruchomieniem urządzenia.

m3-modyfikacja
 
4. W kolejnym kroku montujemy przekaźniki (2szt.)  i rezystory 330 om (3 szt.). Należy zwrócić uwagę na właściwe ustawienie paska na przekaźniku oznaczającym zaciski jego cewki sterującej.

M4
  
5. Teraz możemy zabudować białe zworki nad przekaźnikami oraz rezystory 10 kom (2szt.).

m5
 
6. W kolejnym kroku montujemy diody 1N4148 (4szt.) Należy zwrócić uwagę na odpowiednie ułożenie czarnego paska. Dwie diody znajdują się nad przekaźnikiem, wobec tego należy na nie założyć koszulki izolacyjne z przewodu. W miejsce diody pomiędzy I3-I5 prawej płytki należy zastosować diodę prostowniczą 1N4007 lub 1N4004, ponieważ ta na zdjęciu poniżej jest małej mocy (1N4148), więc ulega częstemu uszkodzeniu. Pasek na diodzie znajduje się po tej samej stronie. Zmiana diody jest  zdecydowanie konieczna.

m6a
 
7. Następnie montujemy oporniki 4,7kom (2szt.) i kondensatory 100nF (3szt.).

m7 
8. W kolejnym kroku dolutowujemy zaciski do modułu Arduino NANO i usuwamy niepotrzebne z nich (TX1 RX0 2xRST).

m8

m9
 
9. Zakładamy zieloną zworkę pomiędzy A-3 i A-5 prawej płytki oraz bezpiecznik polimerowy 2 A i diodę prostowniczą D1. Zwracamy uwagę na kierunek diody tj. pasek na jej obudowie.

 m10

m11
 
10. Kolej na buzer. Zwracamy uwagę, aby oznaczenie (+) było podłączone do B-17, a drugie do A-14. Ja używam buzerów 12V bo są cichsze niż 5V.
 m12

11. Montujemy diody LED. Zwróć uwagę, że dłuższa nóżka powinna być podłączona odpowiednio I-16 (zielona LED) oraz G-17 (czerwona LED). Krótsze nóżki do minusa tj. sekcji stykowej 15 prawej płytki. Diody powinny wystawać dokładnie od krawędzi płytki na wysokości odpowiadającej otworom w obudowie.

 m13

m14

m15

12. Kolejnym krokiem jest zamontowanie tranzystora MOSFET IRF540.

m16

m17


 
13. Montujemy okablowanie (starego typu). W tym celu drukujemy schemat konstrukcyjny, obcinamy przewód 0,5mm2 na odcinki opisane w dokumentacji i lutujemy. Końcówki przewodów powinny były oblutowane. Należy zwrócić uwagę, aby końcówki nie były pokryte kalafonią. Do dwóch przewodów montujemy konektory samochodowe do złącza akumulatora. Zakładamy koszulki termokurczliwe. Montujemy okablowanie do płytki według schematu montażowego.
m19

m20


14 Wgrywamy oprogramowanie do modułu NANO zgodnie z instrukcją. Link.


15. Podłączamy akumulator i sprawdzamy oprogramowanie czy działa. Trzeba pamiętać o odłączeniu przewodu USB. Testujemy włączenie wyłączenie, ładowanie oraz pauzę. Zielona dioda powinna migać po uruchomieniu dowolnej terapii. Ze względów bezpieczeństwa, brak mostka na płycie zapewnia, że układ mocy pozostaje nieaktywny. Link do Instrukcji urządzenia.


16. Montujemy na dodatkowej płytce wielostykowej testowe obciążenie. Składa się z czterech rezystorów mocy 100 om, dwóch diod połączonych przeciwnie oraz rezystora 1kom. Do jednego opornika dolutowujemy przewód z wtyczką lub korzystamy z dwóch dodatkowych przewodów 0,5 mm2, które łączymy w płytkach wielostykowych. Ja korzystam z gotowego zestawu testowego więc mam zamontowaną wtyczkę.

m21
 
17.Montujemy mostek pomiędzy H-5 i H-11 prawej płytki (czerwona na żółtej, lub żółta zworka na bordowej płytce). Następnie testujemy urządzenie. Oporniki mocy powinny się grzać. Diody LED na płytce testowej powinny świecić na zmianę co około 2 minuty..

 image
 M22


18. Montujemy płytkę w obudowie. Przykręcamy przycisk i gniazdo 5. W tym celu trzeba okablowanie rozmontować i zamontować po przykręceniu. Na spodnie stronie płytki wielostykowej znajduje się taśma klejąca. Odcinamy tylko jej kawałek, tak aby przykleić do pokrywy skrzynki. Montujemy kondensator 470uF/25V. Należy pamiętać, aby biegun ujemny (-) znajdował się od strony krawędzi (G-1) prawej płytki (szare oznaczenie na kondensatorze). Zamontowany kondensator widać na zdjęciu poniżej. Kondensator należy przykleić taśmą biurową (przeźroczystą, foliową lub inną) do krawędzi płytki, aby nie wypadł w czasie użytkowania urządzenia.

m23
 
Następnie podłączamy akumulator i wkładamy do pokrywki.

m24
 
Nakładamy obudowę i skręcamy.

We właściwym złożeniu urządzenia pomocny będzie schemat montażowy i ideowy.

Schemat montażowy*

Schemat montażowy

Schemat ideowy*

Schemat ideowy

 

 

Wykonanie zasilacza-ładowarki starego typu

Z ładowarki odcinamy krokodylki. Zapamiętujemy na którym przewodzie znajdował się krokodylek czerwony. To jest plus ładowarki. Można założyć kawałek czerwonej koszulki termokurczliwej na przewód. Rozkręcamy wtyk mikrofonowy 5 pin i nakładamy metalową nasadkę na przewód. Po odizolowaniu około 3mm przewodów przylutowujemy do wtyczki. Plus (czerwony) do zacisku (1), a minus (czarny) do zacisku (5). Skręcamy wtyczkę. Jeśli posiadasz multimetr sprawdź czy prawidłowo podłączyłeś plus i minus zasilania do wtyczki. Podłączamy ładowarkę do zasilania sieciowego i urządzenia free-PEMF. Powinna zapalić się zielona LED, która natychmiast zgaśnie i zaświeci się na stałe czerwona LED. Po naładowaniu akumulatora dodatkowo zaświeci się zielona LED i urządzenie wyda krótki sygnał dźwiękowy.

Zasilacz

 

 

 

Plik