Montaż free-PEMF - nowy typ

free-PEMF

1. Łączymy prototypowe płytki wielostykowe ze sobą i ustawiamy w taki sposób, aby wypustki do połączeń znajdowały się po prawej stronie i do siebie (na zdjęciach żółte, lecz kolor nie ma znaczenia).

2. Następnie montujemy zworki. (na zdjęciu niebieskie, lecz kolor nie ma znaczenia). Należy zwrócić uwagę na zworkę na lewej płytce łączącej G2-G3 oraz na prawej płytce pomiędzy F9-E9. Zworka na prawej płytce pomiędzy przekaźnikami powinna mieć zdjętą koszulkę izolacyjną (sam drut), ponieważ większa jej średnica nie pozwala właściwie zamontować przekaźników opisanych w dalszej części instrukcji.

1

3. Następnie dokładamy kolejne zworki (na zdjęciach czerwone, lecz kolor nie ma znaczenia).

2


4. W kolejnym kroku montujemy przekaźniki (2szt.) i rezystory 330 om (3 szt.). Należy zwrócić uwagę na właściwe ustawienie paska na przekaźniku oznaczającym zaciski jego cewki sterującej (na zdjęciach prostokąt z czarnym paskiem do góry). Dla rezystorów kierunek osadzenia nie ma znaczenia.

  3


5. Teraz możemy zabudować zworki nad przekaźnikami (na zdjęciu żółte - kolor nie ma znaczenia) oraz rezystory 10k (2szt.) - kierunek zamontowania nie ma znaczenia.

4
 
6. W kolejnym kroku montujemy diody 1N4148 (3szt.) Należy zwrócić uwagę na odpowiednie ułożenie czarnego paska (do zacisku B5, G8 i G14) - kierunek montażu ma znaczenie. Dwie diody znajdują się nad przekaźnikiem, wobec tego należy na nie założyć koszulki izolacyjne z przewodu. Pomiędzy I3-I5 oraz B3-B6 prawej płytki  należy zastosować diody prostownicze 1N4007 lub 1N4004 (2szt.). Końcówka diody oznaczona paskiem znajduje w zacisku B6 i I5 prawej płytki.

5
 
7. Następnie montujemy oporniki 4,7k (2szt.) i kondensatory 100nF (3szt.). Orientacja zacisków tych części nie ma znaczenia.

6

8. Kolejnym krokiem jest zamontowanie tranzystora MOSFET IRF540 i bezpiecznika polimerowego 2A. Tranzystor montujemy do zacisków C9B11 i A8 wyginając odpowiednio nóżki jak na zdjęciu poniżej. Dla bezpiecznika polimerowego kierunek nie ma znaczenia. Podłączamy go do zacisków A2-A6

7

7b7a

7c


9. W kolejnym kroku dolutowujemy zaciski do modułu Arduino NANO i usuwamy niepotrzebne 4 nóżki (TX1, RX0, 2 x RST). Podłączamy buzer (czarny owal) do zacisków A14-B17 zwracając uwagę, aby znaczek (+) znajdował się od strony B17.

m8

Przed włożeniem płytki wgrywamy oprogramowanie do modułu Arduino NANO zgodnie z instrukcją. Link.


 8

 

10. Montujemy diody LED. Zwróć uwagę, że dłuższa nóżka powinna być podłączona odpowiednio I-16 (zielona LED) oraz G-17 (czerwona LED). Krótsze nóżki do minusa tj. sekcji stykowej 15 prawej płytki. Diody powinny wystawać dokładnie od krawędzi płytki na wysokości odpowiadającej otworom w obudowie.

 m13

m14

9

 

9a

 

11. Wycinamy otwory w pokrywie obudowy zgodnie z szablonem znajdującym się w pliku pdf na dole strony. Następnie wycinamy w podstawie, tj. usuwamy fragment listwy monatżowej spodniej części puszki. Patrz na zdjęciu niżej. W to miejsce wkładamy kawałek karimaty. Będzie ona dociskać płytkę wielostykową do przedniej części obudowy.

Obudowa
 
12. Montujemy okablowanie. Nowa wiązka ma o wiele lepsze parametry elektryczne, a także łatwiej i szybciej się ją wykonuje. Najpierw drukujemy w kolorze schemat dołączony w pliku na dole witryny. Wydruk powinien być bez skalowania dopasowania do kartki A4 - ważne! 

Nowa wiązka kablowa

Na filmie pokazano jak wykonać wiązkę.

 

10

10a


13. Podłączamy akumulator i sprawdzamy oprogramowanie czy działa. Testujemy włączenie wyłączenie, ładowanie oraz pauzę. Zielona dioda powinna migać po uruchomieniu dowolnej terapii.  Link do Instrukcji urządzenia.

11

14. Montujemy na dodatkowej płytce wielostykowej testowe obciążenie. Składa się z czterech rezystorów mocy 100 om, dwóch diod połączonych przeciwnie oraz rezystora 1kom. Do jednego opornika dolutowujemy przewód z wtyczką lub korzystamy z dwóch dodatkowych przewodów 0,5 mm2, które łączymy w płytkach wielostykowych oraz dolutowujemy przewody do wtyczki tak jak montuje się cewki (zacisk 2 i 4 we wtyczce).

m21

Schemat testera

image
 

15. Montujemy płytkę w obudowie. Na spodniej stronie płytki wielostykowej znajduje się taśma klejąca. Odcinamy tylko jej kawałek, tak aby przykleić do pokrywy skrzynki. Montujemy kondensator 470uF/25V. Należy pamiętać, aby biegun ujemny (-) znajdował się od strony krawędzi w zacisku G1 prawej płytki (szare oznaczenie na kondensatorze). Drugi zacisk podłączamy do F2. Zamontowany kondensator widać na zdjęciu poniżej. Kondensator należy przykleić taśmą biurową (przeźroczystą, foliową lub inną) do krawędzi płytki, aby nie wypadł w czasie użytkowania urządzenia.

12

rzut z boku

 

 

16. Następnie podłączamy akumulator i wkładamy do pokrywki.

aku
 
 
Nakładamy obudowę i skręcamy.

We właściwym złożeniu urządzenia pomocny będzie schemat montażowy i ideowy.

 

Schemat montażowy*(nowa wersja)

 

Płyta główna

 

Schemat ideowy - nowy (bez diody D6)

free-PEMF new

 

Wykonanie nowego typu ładowarki na bazie zasilacza komputerowego 14V

 

Instrukcja wykonania płytki PCB.

 

Plik