Nowy zapper+ zwany ionZAPPER

imageUszkodziłem bark na motorze krosowym co zainicjowało zaprojektowanie ciekawego urządzenia do jonoforezy i zappingu w jednym. Po 2 miesiącach od wypadku ręka mnie bolała i specjaliści zdiagnozowali zapalenie ścięgna długiej głowy bicepsa oraz konflikt podbarkowy (pod kaletką), w tym także stan zapalny w tym miejscu. Nieleczone przechodzi w stan przewlekły. Zastosowane leczenie NLPZ oraz rehabilitacja manualna. Ponieważ na fizjoterapeutę się czeka, sam się wyleczyłem w międzyczasie. Niemniej warto wzmocnić mięśnie i nie mieć takiego zdarzenia na przyszłość, więc rehabilitacja po wyleczeniu stanów zapalnych ma sens. 

Sama jonoforeza w moim przypadku działała krótkotrwale (kilka godzin) - tryb 1. Stosowałem Naproksen na elektrodzie ujemnej przez 20min., prąd regulowany 4-6mA. (pełna podziałka to 6mA) Pole czerwone to 4-6mA.

Dopiero zastosowanie prądu pulsującego (tryb 2) pomogło od razu i na trwale. W sumie wykonałem 4 zabiegi, ale po pierwszym razie już bark przestał boleć. Teraz stosuję profilaktyczne co 2 lub 3 dni jeden zabieg (tryb 2)

 

Urządzenie posiada możliwość jonoforezy stałym prądem w zakresie do 6mA, a także prowadzenia jonoforezy i zappingu przy następujących parametrach:

Ilość sygnałów dźwiękowych (sterowane przyciskiem obok zacisku elektrod) - tryb:

1. Prąd stały, o napięciu DC 3.7V-25V, maksymalnie 6mA - typowa jonoforeza

2. Prąd pulsujący (PC) maks. 6mA, prostokątny, o częstotliwości 33kHz i wypełnieniu 90% - jonoforeza i zapper

3. Prąd pulsujący (PC) maks. 6mA, prostokątny o częstotliwości 33kHz i wypełnieniu 50% - zapper

image

Parametry pozwalają na pracę z elektrodami silikonowymi lub cynowymi do 70cm2. Regulacja prądu odbywa się potencjometrem napięcia przetwornicy stepup

image

Do miernika o zakresie 150uA jest podłączony równolegle opornik 47om, który przeskalowuje go do zakresu około 6mA. Rezystancja wewnętrzna tego konkretnego modelu miernika MER-72T  wynosi 1894 om, a zakres pomiarowy 150uA.

Równolegle podłączono diodę Schottky, która zabezpiecza ustrój przez zwarciem elektrod, napięcie na zaciskach nie przekroczy około 0,25V. Przy okazji jej pojemność działa w taki sposób, że miernik wskazuje prąd maksymalny (podczas impulsu), a nie wartość skuteczną. Oczywiście wspomaga ten pomiar filtr dolnoprzepustowy, który jest za miernikiem. Opornik 1k (1W) dodatkowo jest zabezpieczeniem ograniczającym prąd przetwornicy przy zwarciu elektrod do 25mA.

Tranzystor BS170. Zamiast diody1N4148 lepiej zastosować diodę Schottky (mniejszy spadek napięcia), z uwagi na 5V buzzer. Działa przy 3V, ale zawsze warto o tym pomyśleć jeśli akumulator się rozładuje.

 

Koszt zbudowania urządzenia to około 100zł.

 

Ładowanie akumulatora 18650 (3.7V 3400mAh) ze standardowej ładowarki multiZAP/freePEMF 14V - zacisk 1 dodatni, a zacisk 5 ujemny na gnieździe 5pin typu mic. Maksymalny prąd ładowania zależy od zastosowanego akumulatora, nie powinien jednak przekraczać 2A ze względu na 2x1N4001. Napięcie 4,9V jest podyktowane bezpieczeństwem akumulatora. Prosze pamiętać, że jeśli prąd ładowania spadnie do kilku uA to spadek napięcia na diodzie prostowniczej jest mniejszy niż 0,6-0,7V i wynosi niewiele ponad 0,4V. Stąd 4,9-0,4 = 4,5V

Akumulator starcza na 10h pracy urządzenia czyli około 30 zabiegów 20min.

Procesor ATTiny85, oprogramowanie znajduje się na gitHUB: https://github.com/biotronika/ionZAPPER

Oczywiście oprogramowanie można rozbudować o nowe funkcje: regulacji częstotliwości, modulacji sygnału, współpracy z downloaderem skryptów itp.

image

 

Jest to idealne rozwiązanie dla osób mających bóle w okolicach pleców i stawów, zapalenia korzonków, trudno gojące się kontuzje.

Ja stosowałem elektrody: cynową i rurową mosiężną. Pomiędzy elektrodę ujemną-aktywną (cyna) substancję czynną rozprowadzoną na skórze (np. Naproksen) przykrywałem małym kawałkiem ręcznika i nawilżałem go 1% roztworem soli kuchennej. Na to nakładałem elektrodę. Bierną-dodatnią (z mosiądzu) zawijałem w ręcznik i nawilżałem Można także inne. Patrz tu: https://biotronika.pl/elektrody

 

Suplement 2019-11-16

Udoskonaliłem konstrukcję ionZAPPER, ponieważ okazało się, że jest na niego ogromne zapotrzebowanie. Bóle w okolicy pleców, kontuzje barków, kolan oraz stawu skokowego. Przewlekłe i zwyrodnieniowe. Z freedbacku, który dostałem najlepiej działa program drugi - tak jak w moim przypadku. W związku z tą popularnością konstrukcji ulepszyłem ją. Oto jak:

 • Ładowanie baterii odbywa się przez złącze microUSB ze zwykłej ładowarki do telefonu lub komputera
 • Bezpieczniejsza i wygodniejsza w montażu bateria Li-ion
 • Łatwiejszy w montażu

Płytka prototypowa z ATTiny i bez

Pamiętaj, że nóżka 5V z ATTiny85 jest nietypowo zamontowana od góry i wygięta! Potrzebujesz do tego jeden dłuższy goldpin.

image

 

Konstrukcja w środku

image

image

Kluczowy jest zakup akumulatora 480mAh lub większego oraz płytki zasilania i ładowania.

ATTiny należy zaprogramować przed włożeniem do płytki prototypowej. Opis jak to zrobić znajduje się w komentarzu programu na GitHub-ie: https://github.com/biotronika/ionZAPPER

W dokumentacji znajduje się szablon do wiercenia otworów w obudowie: Link.

 

 

image

 

Film pokazuje jak urządzenie należy stosować jonoforezę. Ja używam w rzeczywistości elektrody cynowej (-), która jest do nabycia w sklepach dla fizjoterapeutów oraz mosiężnej trzymanej w ręku jako pomocniczej dodatniej (+).

imageimage

 

Polish

Te 33 kHz przy jonofrezie to zapewne dodatkowe działanie przeciwbakteryjne?

Language

Polish

Dokładnie tak, ale nie tylko. Przepływający prąd ma także działanie przeciwzapalne. Takie zabiegi nazywa się galwanizacją. Poza tym pulsujący prąd elektryczny ma właściwość, która powoduje efekt pokonywania barier mechanicznych substancji (spolaryzowana cząsteczka, mająca ładunek elektryczny, drga w rytm prądu elektrycznego), przez co wiele substancji jest bardziej reaktywnych, Zmieniający się prąd generuje wokół siebie pole elektromagnetyczne, a to pociąga za sobą wiele dodatkowych efektów. Odsyłam do monografii profesora Sieronia poświęconej wpływowi metod elektromodalnych i pola magnetycznego na organizmy żywe.

Language

Polish

Jakie przetwornice step down, step up zostały zastosowane? Gdzie można je kupić?

Language

Polish

Słaby jestem z elektroniki ale patrzę na ten element i regulacja jest na potencjometrze na płytce, to jak podłączyć ten potencjometr 10k do regulacji zewnętrznej?

Language

Polish

Takie rozwiązanie nie jest równoważne. Wynika to z faktu rezystancji źródła i obciążenia. Jeśli przy małej rezystancji nastąpi zwarcie elektrod to przy maksymalnym napięciu popłynie duży prąd, który uszkodzi potencjometr. Za to przy dużej rezystancji skóry, będzie kiepska regulacja prądu. Przy 25V i 1k rezystancji uzyskuje się maksymalny prąd 25mA. czyli ok. 0,6W.

Wykorzystanie regulatora napięcia jest prostsze i bardziej eleganckie.

 

Language

Polish

Jestem na ukończeniu tego urządzenia i mam dwa pytania:

1. Na zacisk P1 modułu Attiny wchodzi bezpiecznik, jaki to bezpiecznik i czemu ma służyć?

2. Z przetwornicy Step Up wylutowałem oryginalny potencjometr , żeby zastąpić obrotowym osiowym, ale jak sprawdziłem ten oryginalny to okazuje się, że ma 50kOhm, a na schemacie użyty jest  10k. Jaki właściwie powinien być, bo może do tej przetwornicy powinien mieć rezystancję taką jak oryginalny?

Language

Polish

ad.1 Bezpiecznik chroni przed zwarciem akumulator li-ion. Może być rozsądnie dowolny. Ja użyłem około 0,5A.

ad2. Trzeba zastosować dokładnie taki jaki jest w przetwornicy. U mnie był 10k.

Nowa wersja ionZAPPERa nie ma już bezpiecznika tylko BMS. 

Language

Polish

     Dzień Dobry

 Jako nowa osoba korzystająca z zasobów biotroniki.pl chciał bym serdecznie wszystkich przywitać. 

  Miał bym dwie prośby do wersji po Suplement 2019-11-16:

1. Dodanie wykazu elementów, znajdujących się na płytce prototypowej 

2. Nowy schemat ideowy

Z góry dziękuję. Ułatwiło by to pracę i wyeliminowało pomyłki. 

Language

Polish

Podpiąłem urządzenie do oscyloskopu stosując 10 kohm rezystor. 

Załączam przebiegi.

Na początku przeregulowanie spore, ale krótkotrwałe.

Bardziej nie pasuje mi obniżanie napięcia przy wyłączonym sygnale, rozładowanie jest bardzo wolne i trwa prawie do ponownego załączeniaPrzebieg1

Language

Polish

Istotna jest szybkosc z jaką prąd narasta, zbocze narastajace. Opadajace nie ma takiego znaczenia. Stosuje sie nawet obwiednia piłozebną z ostro narastajacym zboczem w terapiach elektromodalnych.

Poza tym oscyloskop mierzy napięcie, a nie prąd, a on ma kluczowe znacznie. Organizm ludzki nie jest liniowym obwodem. A juz na pewno nie ma tylko rezystancji.

Reasumujac. Układ jest prosty, ale do jonoforezy połączonej z terapią TENS wystarczający.

Language

Polish

Krzysztofie, czy mógłbyś udostępnić schemat wersji z ładowaniem przez USB?

Pozdrawiam 

Language

Polish

Ok, poradziłem sobie. Jako że zostało mi kilka układów arduino NANO (zakupione do budowania freePEMF i multiZAP), zbudowałem zapper na tym właśnie procesorze. Program przerobiłem aby zapper działał w następującym cyklu:

 1. Generowanie sygnału prostokątnego 33kHz przez 10 minut.
 2. Przerwa w generowaniu przez 11 minut.
 3. Generowanie przez 10 minut
 4. Przerwa przez 13 minut
 5. Generowanie przez 15 minut
 6. Przerwa  przez 11 minut
 7. Generowanie przez 6 minut
 8. KONIEC.

Taki algorytm się sprawdza idealnie do zabijania pasożytów - zdiagnozowane przez aparat BICOM 2000 i ponownie sprawdzane następnego dnia po terapii zapperem.

Zasilany z akumulatora 3.7V, ładowany z USB za pomocą układu kontrolującego BMS. Przetwornica STEP UP jak w schemacie autora. Wykorzystana obudowa była zakupiona do qiWellness'a ale zrezygnowałem z jego budowy.

Może w przyszłości rozbuduję układ od wyświetlacz LCD i kilka mikroswitch'y do możliwości przestawiania czasów bez konieczności przeprogramowania układu.

Konstrukcja wewnątrz

Konstrukcja wewnątrz

Widok zewnętrzny

 

 

Language

Polish

Zarówno płytki, jak i niektóre elementy na płytkach są klejone na gorąco. Podczas używania multizap niejednokrotnie wypadł jakiś element z płytki. Gniazdo usb oraz moduł zarządzający ładowaniem akumulatora także kolejny na gorąco. 

Language

Polish

Proponuję przeglądną te badania invitro. Jest odpowiedź na te wątpliwości. Dodam od siebie, że elementem koniecznym jest odpowiedni obwód wyjściowy, który pozwala uformować ostro narastające zbocze sygnału. To jest klucz.

Link do badań

 

 

Language

Polish