miniVOLL (EAV) działa świetnie

No i się udało. Jestem zaskoczony, że było to takie proste. Prototyp działa. Na razie wynik tylko jest na ploterze Arduino, ale pomiary są wyjątkowo wygodne w porównaniu do fabrycznego AMSCAN-a z którym miałem przyjemność pracować. Zastanawiam się czy nie zrobić prostego urządzenia EAV jako niezależne od multiZAPa. Taka przystawka do PC. Oczywiście ten obwód wejdzie w skład multiZAPA. Zabieram się za pisanie programu diagnostycznego na komputer. Będzie na każdą platformę bo będzie w java-ie. Program będzie korzystał z aktualizowanych danych na portalu biotronika.

Plan jest taki, że ten soft będzie bardziej rozbudowany niż ten dołączany do oprogramowania z rodziny AMSCAN.

Spełniłem wszystkie zakładane postulaty. Układ elektrod jest odseparowany galwanicznie. Układ jest banalnie prosty do wykonania.

Przykład pomiaru (widać opadanie wskazówki :) 1 kratka = 1 sekunda.

wykres eav

EAV sprzęt - widać zasilanie obwodu niezależnego - jedna bateria 18650. Starcza na wiele godzin pracy bo układ pobiera w spoczynku 86uA, a przy zwarciu elektrod 11,5mA. Bateria ma pojemność 3,4 Ah. Najmniejsze sensowne 2,2Ah. Oczywiście w multiZAP++ bateria w stanie wyłączenia urządzenia będzie odłączana.

eav

 

Program Adruino jest banalny:

https://github.com/biotronika/miniVOLL

Zmiany w stosunku do schematu: Opornik 100k zamień na 220k. Opornik 30k przy D3 na 33k, Opornik 30k przy D2 na 24k oraz kondensator na 10nF. Do D5 równolegle należy zastosować kondensator 1nF 100V. Kondensator 100p usunąć. NUCLEO AIN podłączyć do A3. Zewrzeć REF z 3.3V na Arduino.

Polish

- no to lecę do kolegi po jego elektrody i zobacze jak to działa.

- jesli dobrze widze to byly stosowane tylko BAP-y, żadne wymuszenia częstotliwościowe.

 

Language

Polish

Czynniki stresujące podaje się z maty - pole EM. Zrobimy niedługo bazę danych do tego.

Elektrodę można zrobić z pisaka i elektrody mosiężnej do spawania fi 3mm. Trzeba zaokrąglić w kulkę, zrobić ostrym nożykiem krzyżyk. Przycisk działa jak zwarcie. Elektroda aktywna do + 3.3V

No i trzeba kupić na allegro maczałkę, nawilżacz do palców za zeta i się oszczędza ze 4 tysiaki. Tylko kosztuje wskazówkowe ustrojstwo, które jest trudno obsłużyć. Jak będzie soft to w kieszeni zostanie do 20 tysiaków. Tyle kosztują podróby AMSCAN + kurs.

Programik jest na githubie

 

Language

Polish

- dość trudne zadanie, ENSO do tej pory nie przedstawił nowszego programu niz 3.11 (4.01) z 2012 roku.

- w nowszym programie miała być archiwizacja poszczególnego klienta i kilka innych ulepszeń.

- najwiekszy problem chyba będzie z biblioteką graficzną.

- wiem, że ktoś kiedyś próbował napisać podobny program ale pisał to w javie, chyba pod procesingiem i z arduino.

Language

Polish

Baza danych będzie na portalu i na bieżąco będzie aktualizowana. Do tego dodamy bazę preparatów, nozodów itp. Nie demonizowałbym trudności jeśli chodzi o ten program.

A tu mamy już obudowę. miniVOLL będzie kompatybilny z multiZAP++, ale tylko będzie posiadał EAV. Oczywiście będzie obsługiwał nowy bioZAP (w zakresie funkcji EAV).

miniVOLL

Ciekawostką jest brak ładowarki akumulatora Li-ion 18650. Na czuwaniu miniVOLL pobiera mniej niż 90uA. Pojemność akumulatora to 3,4Ah, więc starczyć powinien na ... ponad 4 lata. Przy zwarciu elektrod pobiera około 11,5mA (prąd maksymalny). Więc daje jakieś 12 dni ciągłego zwarcia elektrod. Realnie akumulator powinien wystarczyć na około rok pracy. Więc zakładam, że jak przestanie działać (układ ma zabezpieczenie spadku zasilania poniżej progu 3,3V) to trzeba rozkręcić urządzenie i naładować. Ważne, aby zastosować akumulator o napięciu znamionowym 3,7V. Ja zastosowałem NCR18650B MH12210.

W multiZAP++ nie jest to krytyczne, bo w nim akumulator ma ładowarkę. Spełnia on jeszcze inne funkcje, więc znacznie szybciej się rozładowuje.

 

Language

Polish

Można by tanio kupić na allegro moduł ładowania akumulatora Li-Ion micro USB, zamontować w środku i ładować ładowarką do telefonu.

Language

Polish

Można, tylko czy sama ładowarka:

  • Nie będzie rozładowywać akumulatora, kiedy nie będzie podłączona do zasilania?
  • Nie będzie zakłócać pracy samego urządzenia?

Pozostawiam odpowiedź na te pytania osobie, która zabuduje ładowarkę. Mam taki moduł, ale przyznam, że nie widzę potrzeby. Raz od święta, co dwa lata se naładuje w ładowarce wtyczkowej. Rozładowanie akumulatora raczej nie grozi, no chyba jak urządzenie przeleży te 5 lat nie ruszane. Ale to najlepsza ładowarka i tak nie pomoże jak nikt jej nie włączy.

Language

Polish

witam może wrzucicie konkretny schemat montażowy tego urządzenia z opisem jak to zbudować bo z tego co piszecie to nie łapię jak to zrobić lub jakieś wskazówki czym się kierować 

Language

Polish

Jeszcze nie nastał ten etap. Od prototypu do gotowego urządzenia jest daleka droga. Po wielu testach i zmiana konstrukcyjnych dopiero będzie można zrobić opis. Oceniam, że to będzie jesień. Oczywiście musi powstać oprogramowanie.

Language

Polish

- kurka wodna, właśnie wcześniej wyslałem zamowienie na płytki drukowane, za szybko to wszystko idzie.

- dzięki za płytkę miniVolla, chociaż nie przepadam za easyEDA, za programami online internetowymi.

Language

Polish

- w ostatnim numerze (03/2019) Circuit Cellurar jest artykuł z 2011 roku na temat użycia układu AD5933 w spektroskopie impedancji.

- układ jest sterowany Teensy LC.

Language

Polish

wykres mikro-vola

- w końcu uruchomiłem mikro-volla na AD5933 (procesor impedancji) + processing 3.x.

- na razie uczę się grafiki aby dodać  opis wykresów.

- mój wykres jest inny, bo chyba jeszcze nie skalibrowany.

- wykres mikro-volla to ten środkowy.

Language

Polish

- grafika sie polepsza a układ AD5933pokazuje swoje wady.

- szczególnie to widać przy pierwszym pomiarze, przy 1000 Hz, układy wewnętrzne nie mają takiego samego zakresu.

- jedne pracują przy 10 bitach, drugie przy 12 bitach i mamy błąd, w postaci szpilki.

wykres dla AD5933

Language

Polish

- krok mozna zadawać dowolny, tutaj dla prób jest 500 Hz, w celu sprawdzenia tej metody.

- pasmo jest od 1000 Hz do 100500 Hz, pomiar w ciągu 20 sekund.

- na osi x znajduje sie czas, chociaż tak na prawdę to częstotliwośc, ale wykres byłby nieczytelny.

Language

Polish

F-scan działą tak ,że jak napotka lokalne obniżenie impedancji, to gęściej ustawia krok w danej okolicy, aby znaleźć dany prążek - częstotliwość rezonansową. Tak naprawdę to szukana jest zmiana reaktancji pojemnościowej, bo rezystancja powinna być w miarę stała, a indukcyjność ciała nie ma znaczenia praktycznie w stosunku do jego pojemności. Czasami urządzenie sprawdza wartość referencyjną rezystancji, bo jony w organizmie się wyczerpują i ten zjazd, który widać na wykresie powyżej może być związany również, ze zmianą rezystancji właśnie. Stąd proces skanowania (pomiaru spektrum) powinien odbywać się iteracyjnie po kawałku i przy każdym wykryciu lokalnego obniżenia impedancji z dodatkową procedurą. Każda iteracja powinna rozpocząć się od zmierzenia rezystancji, a wynik wszystkich iteracji zostać znormalizowany. Wtedy wykres będzie wyglądał jak poniżej.

Dane prążki mogą być markerami różnego rodzaju zaburzeń - przykład

f-scan

 

Przy okazji proponuję przerzucić tę dyskusję do innego wątku na Forum bo z miniVOLL-em temat nie ma związku.

 

Language

Polish