multiZAP++ prototyp dyskusja
Fora
Prace nad multiZAPem trwają. Urządzenie będzie miało o wiele większe możliwości niż pierwotnie planowałem.
- Będzie mógł generować dowolne obwiednie sygnału: sinus, piłozębne, prostokąt, zadane przez użytkownika dowolny kształt.
- Elektrody 0-200kHz 0-12V
- Cewki 0-12V 0-40kHz
- Obwód pomiarowy rezystancji będzie galwanicznie odizolowany. Obsługa EAV (elektro-akupunktura Volla) w pierwotnej wersji oraz pomiar reakcji układu wegetatywnego na markery częstotliwościowe podawane matą lub fizycznie wkładane próbki do elektrody.
- Docelowo wyświetlacz graficzny pokazujący skany i opadanie wskazówki na wykresie. Najpewniej e-paper z uwagi na wysoką czytelność w terenie.
Zamieszczam schemat obwodów generowania sygnału na cewkach (analogowe) i elektrodach w celu zebrania waszych komentarzy i uwag, które można jeszcze uwzględnić na etapie projektowania.
Sercem urządzenia jest NUCLEO L432KC, które eliminuje konieczność stosowania zewnętrznych generatorów sygnału, potencjometrów elektronicznych itp.. Bardzo się upraszcza urządzenie i możliwości znacznie rosną.
Procesor posiada 256 kB Flash i 64kB SRAM co pozwala na bardzo skomplikowane oprogramowanie. Sygnały i pomiary sygnałów są realizowane sprzętowo z pominięciem CPU co ma swoją zaletę.
Obwód elektrod jest tradycyjnie na AD811. Rezystor R8 zabezpiecza przed zwarciem oraz pozwala mierzyć prąd płynący prze elektrody. Sterownie vmin i vampl jest realizowane w procesorze sprzętowo z dokładnością około 90mV (zależy od dokładności rezystorów R5, R6). Pasmo kilkadziesiąt MHz daje idealne odwzorowanie prostokąta.
Układ sterownia cewką jest oparty o wzmacniacz mocy do sterownia cewką. Graniczne pasmo 5,5MHz jest wystarczające. Diody Shottky-ego zabezpieczają układ wyjściowy i odzyskują część energii co powoduje się mniejsze grzanie cewek mocy. vmin i vapml są także regulowane. Obwiednia sygnału dowolna.
Proszę o opinię. Niedługo umieszczę schemat separowane galwanicznie układu elektrod pomiarowych. Do EAV oraz reakcji układu wegetatywnego na czynnik stresujący.
- Zaloguj lub zarejestruj się, aby dodawać komentarze.
Oprogramowanie znajduje się…
Oprogramowanie znajduje się tu:
https://github.com/biotronika/multiZAP-NUCLEO
Zamiast LM675, którego…
Zamiast LM675, którego ciężko zdobyć, można zastosować TDA2030. Parametry gorsze, ale działa do 300/400kHz z markerami częstotliwości (sinusoida) i daje wystarczająco prostokątny sygnał do około 40kHz. Napięcie wyjściowe maksymalne to około 9V. Kondensator C1 trzeba zamienić na 10nF. Zasilanie ujemne pobiera przy obciążeniu wyjściowym 10om około 18mA dla -12V. Przy zasilaniu ujemnym - 3.5V do -5V będzie to o połowę mniej. Wyprowadzenia TDA2030 są kompatybilne z LM675T.
Pinout
Przeznaczenie pinów:
Może warto uwolnić SPI3?
SPI3: D11, D12, D13 może się przydać do obsługi np. wyświetlacza, pamięci.....
Klawiaturę obsłużyć przez I2C i np. PCF8574, PCF8575 w zależności od potrzeb.
Rano wpadłem na pomysł, aby…
Rano wpadłem na pomysł, aby klawiaturę obsłużyć własnym sterownikiem na arduino NANO lub arduino STM32F103
Zalety:
W takim układzie
Może warto tak przegrupować piny by wolny był dodatkowo uart na wypadek gdyby przyszła Ci ochota np. na LCD z panelem dotykowym.
Moze zamiast NANO np. Nextion 5.0
Driver analogowy dla cewek burzy bilans energetyczny i zasilacz może okazać się niezbędny.
Są też oszczędniejsze wyświetlacze ale trochę trudniejsze w obsłudze.
Mam nawet coś lepszego. Otóż…
Mam nawet coś lepszego. Otóż rozdzielę warstwę sprzętu i języka bioZAP od obsługi. Będzie można budować własne wyświetlacze/ klawiatury lub aplikacje na dowolnej platformie. Nie ma znaczenia czy jest to PC/Android czy Linux. Nie ma znaczenia język. Sterowanie będzie się odbywać przez bioZAP poprzez wysyłanie odpowiednich komend.
Przykład z klawiaturą i wyświetlaczem zabudowanym do urządzenia:
Klawiszom 0,1,...,9, A, B, C, D, *, # będą przypisane odpowiednie makra np. do klawisza 1: exe 1; pbar; , a do klawisza D: vmin %1; vampl %2; , do klawisza #: off; (średnik zastępuje koniec linii - tak już działa bioZAP).
Przykład bardziej zaawansowanego oprogramowania połączonego z bazą na portalu.
Zalety:
Implementacja języka bioZAP
Klawiatura i wyświetlacz zabudowana z własnym sterownikiem
Tak wygląda od środka (w pokrywce multiZAPa). Komunikuje się z NUCLEO bioZAP/ port szeregowy. Obsługę menu i bajery można samemu zmieniać. Docelowo nawet będzie można definiować działanie własnego menu i wgrywać do EEPROM.
W stosunku do muliZAP, którego już znacie. koszt jest większy o dodatkowe arduino NANO (około 13zł), bo poprzednia wersja urządzenia posiada klawiaturę, wyświetlacz LCD i jego sterownik.
Grafika płyty czołowej jest oczywiście nieaktualna. Jakaś stara mi została. Nie planuję obsługi karty SD.
Ładnie to wygląda...
Ładnie to wygląda. Zastanawiam się teraz czy składać freePEMF duo czy może lepiej poczekać na MultiZAP++.
Zasilanie
Zasilanie podstawowe składa się z trzech ogniw 18650 Li-ION. Pojemność zależy od zastosowanych, jednak jest 2-3 większa niż akumulatora żelowego.
Dodatkowo zasilacz posiada jedno ogniwo 18650 (3,7V) pełniące dwojaką rolę. Zapewniające ujemne zasilanie dla obwodów sygnałowych zbudowanych na wzm. operacyjnych, a także odseparowane galwanicznie zasilanie układu do pomiaru reakcji układu wegetatywnego i elektroakupunktury Volla. Mimo, że urządzenie w 100% jest zasilane z baterii, nie jest także podłączane przez USB czy port szeregowy do komputera PC, to mimo wszystko odseparowano układ pomiarowy od mikrokontrolera. Pomimo, że w module NUCLEO planuję wykorzystać specjalne tryby pracy i inne ustawienia o wyjątkowo niskiej emisji zakłóceń EM.
Dzięki temu pomiary mają prawo być wiarygodne, co nie jest spełnione w większości urządzeń fabrycznych. Tylko najdroższe za około 1000tys PLN mają w podobny sposób rozwiązany obwód pomiarowy. Nadmienię także, że urządzenie nie korzysta z żadnych przetwornic napięcia generujących zakłócenia i wpływających w sposób znaczący na osiągane wyniki pomiarowe. Jedyna przetwornica jest włączana tylko w czasie ładowania akumulatora. W okresie pracy jest całkowicie odłączona.
Z punktu widzenia wiedzy o elektronice stosuje się odpowiednie filtry i tłumi się te drgania do poziomu szumu czyli zdolności pomiarowych urządzeń. Niemniej układ wegetatywny jest znacznie czulszy i tego typu zakłócenia oczywiście mają znaczenie. O wpływie elektrosmogu nie wspominam. Urządzenie będzie można zabrać na łąkę z dala od infrastruktury elektrycznej oraz nadajników GSM. Wtedy wyniki pomiarów będzie można uznać za porównywalne do czasów, w których dr Voll i jego następcy prowadzili swoje badania.
Składać freePEMF duo
Na multiZAP przyjdzie poczekać, bo trzeba stworzyć soft i wiele testów. Poza tym freePEMF ma funkcje, których nie ma w multiZAP np. zmianę kierunku pola cewki/maty. Inaczej jest także generowany sygnał. freePEMF ma większą moc.
Pierwsze pomiary nowego drivera cewek i mat
TDA2030 (cena około 4zł)
Zasilanie: +11.7V oraz -3.7V (testowano też +11.7V oraz 0V - podłączone do GND).
Generowanie markerów (sygnał sinusoidalny)
Maksymalne sensowne częstotliwości z uwagi na indukcyjność:
Magnetoterapia (prostokąt i piłozębna obwiednia)
Cewka pomarańczowa (3) - prostokąt 20Hz. Prąd w impulsie 0,8 A (ch2: mierzony na rezystorze 1 om = 0,800mV). Czas narastania około 2ms (błąd w pomiarze).
Piłozębna obwiednia
Zniekształcenie w górnej części jest spowodowane przesterowaniem wzmacniacza opamp oraz indukcyjnością cewki.
Obwód pomiaru reakcji układu wegetatywnego i EAV
Zamieszczam na razie nie testowany układ. Proszę o uwagi i opinie.
Krzywa wykorzystywana w EAV
Elektrody z AM SCAN - widać microswitch do zapisywania wyników
- patrze na schemat…
- patrze na schemat podobnego urządzenia (ENSO) i tam sonda jest podłączona od strony masy.
- w twoim schemacie nie można uziemić sondy.
- tak samo przycisk zapisu, w oryginale łatwiej jest go deszyfrować.
- na wejściu brakuje jakiegoś filtru górnoprzepustowego, np. 100kOm + 15 nF szeregowo, wzmacniacz nie potrzebnie będzie wzmacniał te wyższe czestotliwości i może sie nawet blokować.
- IL300 ma pasmo do 200 kHz, no ale to już wyjście.
- w jakim celu jest w obwodzie dioda schotkiego od zasilania ?
- czy w planach (2022 r )…
- czy w planach (2022 r ) będzie można do tego urządzenia dołączyć Reprinter, pytam bo jego cena na alegro jest dość niska.
- cos mi także nie gra z…
- cos mi także nie gra z wykresem, rezystancja mała, napiecie małe.
- rezystancja duża, napięcie duże, to układ potencjometryczny z potencjometrem podłaczonym od masy ukladu a nie od zasilania.
Spairo - chętnie przytulę…
Spairo - chętnie przytulę schemat urządzenia o którym piszesz. Podeślij mi proszę go na emaila: krzysiek@... nazwa domeny witryny. Dziękuję
Odpowiadając na twoje pytania:
Przy okazji zamieszczam dokument opisujący zasadę działania EAV. W oryginale stosowano 1.2V - 1.5V potem to napięcie zwiększono do około 3V. Głównie chodzi o wielkość prądu płynącego przez BAP. Jeśłi jest za duży to za szybko wyczerpuje te punkty. Chodzi o zjawisko związane z jonami i elektrolizą wewnątrz organizmu.
Więcej znajduje się w tym pliku: EAV
Co do reprintera to oczywiście będzie można podłączyć, ale obwód EAV nie ma z nim nic wspólnego. Tu mamy do czynienia tylko z prądem stałym. Obwód elektrod podłącza się do reprintera. W urządzeniach typu AMSCAN do obwodu elektrod wprowadza się markery częstotliwościowe i takie działanie z EAV nie ma nic wspólnego. Metoda VEGA TEST została zaprojektowana na takiej zasadzie.
Poprawiony schemat
- schematu nie mam, akurat…
- schematu nie mam, akurat jak odbierałem naprawiony Enso, to mogłem zobaczyć jak to wyglada na schemacie od strony wejścia.
- jakim programem robisz schematy elektryczne ?
- podaj proszę link do tych przekazników, nie mogę znależć podobnych , na alegro same takie jakieś nie ciekawe.
Ja jestem z tych starych…
Dodane przez spairo w odpowiedzi na - schematu nie mam, akurat…
Ja jestem z tych starych czasów... wiesz protel windows 95/98 itp. Więc teraz robię VISIO, a przedtem kartki i pisaka używałem.
Przekaźniki na Allegro
https://allegro.pl/oferta/modul-2-przekaznikow-5v-dpdt-do-arduino-7518471378
aaa i zobacz Spairo tu...
Zacytuję kultową kwestię filmową "Udało się? Udało się jak cholera, ha"
- widziałem, widzialem,…
- widziałem, widzialem, tylko program nie można skopiować, chyba to jest obrazek.
Wrzuciłem program na githuba
Wrzuciłem program na githuba