Acupen

Acu-pen

Na popularnych serwisach aukcyjnych, szczególnie chińskich, można nabyć tzw. acupuncture pen czyli urządzenia w postaci długopisu do prowadzenia elektropuntury. Metoda ta polega na pobudzaniu punktów akupunkturowych (tzw. BAP) za pomocą impulsów elektrycznych w przeciwieństwie do nakłuwania igłami. Czy metoda ta jest bezpieczna? Sama metoda, jeśli odpowiednio jest dobrany sygnał elektryczny jest bezpieczniejsza od akupunktury, ponieważ nie dochodzi do uszkodzenia tkanki skóry i mięśni. Dodatkowo, urządzenia te wykrywają czy aktywna elektroda znajduje się we właściwym miejscu, ponieważ przewodność elektryczna w BAP jest wielokrotnie większa niż w pozostałym obszarze skóry. Oczywiście należy sprawdzić czy istnieją przeciwwskazania do stosowania tej metody.

Czy tanie urządzenia, za kilkadziesiąt złotych generują bezpieczny sygnał elektryczny? Raczej proste układy nie realizują tego we właściwy sposób. Przykładem może być acupen za około 30zł [2019-06]

 

Najważniejsze wady urządzenia

 • Brak miedzianej, złotej lub mosiężnej końcówki o średnicy 2,5-3mm. Duża chromowana kulka nie nadaje się do elektropunktury. Mosiężna końcówka, po odkręceniu kulki, ma otwór i ... do niczego się nie nadaje;
 • Sygnał wyjściowy jest przebiegiem o wartości napięcia pk-pk ponad 100V !!!;
 • Jeden impuls składa się z kilkudziesięciu impulsów o krótkim czasie trwania tj. prąd przemienny, który jest szkodliwy dla naszego organizmu;
 • Poziom dyskomfortu jest zbyt duży. Napięcie sygnału powinno być tak dobrane, aby odczucie przepływu prądu było komfortowe.

Do niewątpliwych zalet należą

 • Metalizowana obudowa, która stanowi elektrodę pomocniczą (w przypadku jak sami na sobie stosujemy elektropunkturę). Jest to bardzo wygodne;
 • Niski koszt;
 • Łatwość obsługi.

Urządzenie nadaje się wyłącznie do stosowania terapii na sobie. Jeśli chcesz stosować  elektropunkturę na kimś potrzebujesz miniVOLL/qiWELLNESS. Bardziej zaawansowane urządzenie ma różnego rodzaju wskaźniki, które mierzą odpowiednie parametry realizowanego procesu, a także można stosować różne parametry sygnału elektrycznego. Dodatkowo miniVOLL posiada zabezpieczenie przeciw zbyt wysokiemu prądowi zagrażającemu życiu osoby poddawanej terapii.

Acupuncture pen stanowi świetne uzupełnienie urządzenia miniVOLL w wersji prostszej do realizacji, tj bez części terapii (tylko diagnostyka) lub jeśli nie włączanie komputera do realizacji terapii za każdym razem stanowi problem.

Wady acupen można wyeliminować poprzez niewielką przeróbkę tego urządzenia. Ten artykuł opisuje jak to zrobić.

 

Analiza sygnału generowanego przez acupen przed przeróbką

image

 

image

 

Generowany sygnał po przeróbce

image

image

Impulsy powinny być ujemne, jak na załączonym wykresie. Tylko jeden impuls. Acupen generuje około 6-7 impulsów na sekundę.

 

Lista zakupowa

 • Acupen (aliexpress, ebay, allegro),
 • Dioda 1N4148
 • Rezystor 10k (22k) - musi być 0,125W
 • Elektroda mosiężna do spawania o średnicy 2,5mm

 

Przeróbka konstrukcji urządzenia

Znalezione obrazy dla zapytania acupen

W pierwszym kroku trzeba całkowicie rozebrać urządzenie. Odkręcić zaślepkę baterii, nakrętkę mosiężną i stalową.

Następnie rozwiercić mosiężną końcówkę z otworem do średnicy 2,5mm (nie zawsze trzeba, czasem już ma ten otwór odpowiednią średnicę).

Odciąć kawałek elektrody do spawania, włożyć w otwór i zalutować od wnętrza. Zwrócić uwagę, aby pozostawić jak najwięcej miejsca na sprężynę. Pręt nie powinien być wsunięty do komory sprężyny. Zewnętrzną część spiłować w półokrąg.

image

Usunąć rezystor smd 100om zaznaczony na zdjęciu.

image

Odskrobać część farby ochronnej ze ścieżki.

image

Wlutować rezystor 10k oraz diodę. Dioda ma określony kierunek wlutowania. Pasek widoczny jest na zdjęciu u góry. Można zastosować rezystor 22k jeśli ktoś ma wyjątkową wrażliwość na prąd.

image

Nałożyć zabezpieczającą warstwę lakieru do paznokci lub szybko schnącego innego rodzaju (ważne: bez brokatu).

image

 

Skręcić urządzenie i sprawdzić.

image